Hírek

Egyenlőség a nyelvtanulásban

2005. június 17., 16:48
Pályázati pénzből tanulhatnak németül a kőszegi Beszédjavító Általános Iskola negyedikesei a jövő tanévben. A Tempus Közalapítvány az esélyegyenlőséget célozta meg Világ-Nyelv programjával. A támogatással speciális tanmenet szerint egyedi segédeszközökkel, logopédusok által felkészített nyelvtanár segítségével tanulhatják az idegen nyelvet a sajátos nevelési igényű gyerekek.

Több mint 1,1 millió forintot nyert a kőszegi speciális Dr. Nagy László Gyógypedagógiai Intézet Beszédjavító Általános Iskola és Kollégium a Világ-Nyelv program pályázatán. A normál tantervű intézménybe az egész országból érkeznek súlyos beszédhibás gyerekek. Nekik a magyar nyelv tanulása is gondot okoz, az idegen nyelvek megismertetése pedig komoly probléma volt eddig a hagyományos módszerekkel.

Kirchknopf Györgyné, a Dr. Nagy László Gyógypedagógiai Intézet Beszédjavító Általános Iskola és Kollégium igazgatója elmondta: - Sok gyerek felmentést kap német nyelvből az értékelés és a minősítés alól. Ez eleve esélyegyenlőtlenséget teremt, hiszen a középiskolában nem tudja ezt a tárgyat úgy tanulni, ahogy a többiek, s nem kaphat bizonyítványt arról, hogy tudja a nyelvet.

A pályázat több részből áll: augusztustól logopédusok készítik fel a programban részt vevő németnyelv tanárokat a sajátos nevelési igényű gyerekek fejlesztő módszereire.

Szalainé Sinkovits Ágnes, az intézmény igazgató-helyettese tájékoztatott: - Olyan segédeszközöket, képkártyákat, CD-ket, munkafüzeteket állítunk össze, amelyek segítik az elsajátítást.

A diákok hatvan órában kapnak majd nyelvi képzést. A tanév végén a program zárásaként a szakemberek összegzik tapasztalataikat, ha kell: változtatnak a speciális nyelvtanítás módszerein. Később újabb beadvánnyal szeretnék a többi osztályra is kiterjeszteni a megszokottól eltérő tanmenetű németoktatást.

Gubás Gabi Agora Szombathely