Hírek

Árad a Rába!

2005. augusztus 22., 11:00
Harmadfokú, azaz a legmagasabb árvízvédelmi készültséget rendelték el hétfőn reggel a Rába folyó szentgotthárdi szakaszán, mivel a folyó vízszintje 6 órakor elérte a 370 centimétert, reggel 8 óráig pedig további két centimétrenyit emelkedett - tájékoztatott Nádor István, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi igazgatója.

Elöntéseket eddig nem tapasztaltak a vízügyi igazgatóság munkatársai, de a harmadfokú készültség szabályai szerint lezárták a zsilipeket és figyelő-jelentő szolgálatot működtetnek.

A Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság délelőtt 11.30 órakor adott jelentést, amelyből kiderül: vízgyűjtőinkbe az elmúlt héten jelentős mennyiségű - 60-80 mm csapadék esett, ezért a talaj telítettsége mindenhol nagyon magas. A meteorológiai előrejelzéseknek megfelelően szombaton a kora esti órákban újabb ciklon érkezett, amelynek hatására elsősorban a Rába és a Mura ausztriai középső vízgyűjtőjén, valamint a Kis-Balaton térségében esett sok eső, de szinte minden vízgyűjtőbe jelentős mennyiségű csapadék hullott, átlagosan 20-30 mm.

Jelenleg vízgyűjtőinkön csak elszórtan esik az eső, az előrejelzések szerint nagyobb csapadék utánpótlás nem várható.

 

Rába:
A folyó Szentgotthárdnál vasárnap hajnaltól intenzív áradásnak indult, ezért délután 17 órátó másodfokú, ma reggel 6 órától harmadfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. A Rába tetőzése ezen a szakaszon a déli órákban várható 380 cm feletti vízállással. Körmend térségében a Rába jelenleg is árad, viszonylag egyenletes ütemben.

A Rába völgyében jelentős elöntésekre kell számítani a folyó sárvári szakaszáig. Az áradás jelenleg lakott területeket nem veszélyeztet, de a folyó a nyílt ártereken kilép a medréből, így rétek, legelők, erdős területek és kiskertek kerülhetnek víz alá.

Az árvizi elöntések következtében hétfőtől útlezárások várhatóak, elsősorban Rátót-Rábagyarmat és Csákánydoroszló-Ivánc térségében.

 

Répce, Gyöngyös, Pinka:
A Rába mellékvízfolyásain - Répce, Gyöngyös, Pinka - jelentősebb áradás nem volt. Az árvíz miatt a vizitúrázás a folyó teljes szakaszán tilos!

 

Mura:
A folyó Letenyénél vasárnap reggel óta árad, valószínű, hogy ma estig elsőfokú árvízvédelmi készültséget rendelnek el. Az előrejelzések alapján keddre harmadfokú készültség bevezetése várható. Muraszemenye térségében a hullámteret elönti a víz, így a horgásztanyák víz alá kerülhetnek.

 

Zala:
A folyón jelentősebb áradás nincs, de a Kis-Balatonon lehullott nagy mennyiségű csapadék miatt rendszeresen és folyamatosan nagyobb vízmennyiség átemelése, szivattyúzása szükséges, ezért ma reggel 6 órától első- és másodfokú belvízvédekezési fokozatot rendeltek el. 

Gubás Gabi Agora Szombathely