Hírek

Csak gyűlik, gyűlik...

2005. szeptember 23., 16:52
Magyarországon évente körülbelül negyvenezer tonnára tehető a feleslegessé vált, használhatatlan gumiabroncsok mennyisége. A hulladék újrahasznosítható lenne, ennek ellenére országszerte hegyekben állnak az évek óta felhalmozott abroncsok. Az Európai Unió két éve tiltja az autógumik lerakását.

A megyében évente mintegy kétezer tonna gumihulladék keletkezik. A használatban tönkrement vagy sérült abroncs EU-szabály szerint hulladék-nyilvántartásba kerül, a gondoskodás a tulajdonos törvényi kötelessége. Fekete István, a Környezetvédelmi Felügyelőség osztályvezetője elmondta: - Amennyiben a tulajdonos maga oldja meg a problémát, akkor el kell vinnie a rossz gumit egy hulladékudvarba.

A használt abroncsoktól való megszabadulás másik módja az évente legalább egyszer megtartott lomtalanítás. Tárolni semmiképpen nem szabad, hiszen az Európai Unió tavaly óta szigorúan tiltja azt. A megsemmisítést és az ártalmatlanítást csak feljogosított hulladékkezelő végezheti. Kenesei Antal autóbontó tulajdonos tájékoztatott: - Az autóbontóba került kocsik hulladékká vált gumiját mi csupán rövid ideig tároljuk, majd a hulladékhasznosítónak adjuk át.

A megoldás a gumik újrahasznosítása lenne, ebben az esetben a gyártók és a forgalmazók mentesülnének a kg-ként száztíz forintos termékdíj fizetésének kötelezettsége alól.

Gubás Gabi Agora Szombathely