Hírek

Gondban a cukorrépa termelők

2005. november 11., 11:14
A cukorrépa termesztéséből évtizedek óta rengeteg magyar család él. Sok hazai termelő kerülhet azonban megoldhatatlan probléma elé, ha az Európai Unió mezőgazdasági bizottsága a hónap végén elfogadja a jövő évre vonatkozó cukorrépa felvásárlási árakat.

Az EU-ban a termésátlagok meghaladják a hektáronkénti 50 tonnát, sokszor 60 tonna közelében járnak. Ez a hozam a magyar termelői viszonyok között csak olyan kivételes időjárási körülmények között teljesíthető, mint az idei volt.

Ezért a jövő évre tervezett 32-35 eurós garantált ár a kisebb területen termelők számára gazdaságtalanná teheti a répatermesztést. Kondics József, a Sárvár Térségi Cukorrépa Termesztők Szövetségének elnöke elmondta: - Nagy harcok, viták és lobbitevékenység folyik a cukorrezsimen belül. Az biztos, hogy ha ez a reform életbe lép már 2006-ban, akkor a termelők lényegesen kisebb árat fognak kapni a répáért.

A '90-es évek közepétől megindult egy olyan szelekció, amelynek során a kényszertermelők már kiestek. Kialakult egy jóval kisebb, de nagyobb anyagi- és szellemi felkészültséggel rendelkező, stabilnak hitt cukorrépa-termesztői kör, amely jövőre tovább szűkülhet. A cukorrépa amellett, hogy fontos ipari növény, melléktermékei révén jelentős szerepet tölt be a takarmánybázis biztosításában is. A kieső mennyiség nehézséget okozhat az állattartóknak, elsősorban a szarvasmarha tenyésztőknek.

Gubás Gabi Agora Szombathely