Hírek

Békéltető Testület a fogyasztókért

2006. augusztus 23., 13:31
Vas megyében nincsen feketelista, de a fogyasztók érdekeit sértő vállalkozásokat a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamara honlapján és hírlapjában közzéteszik. Ha másképp nem megy, a nyilvánosság erejével akarják a mulasztó kereskedőket és szolgáltatókat a szabályok betartására kényszeríteni.

Az Európai Unió többi tagországához hasonlóan Magyarországon, így Vas megyében is működik az úgynevezett Békéltető Testület. Nálunk ez a civil szervezet közel 8 éve áll a panaszos fogyasztók rendelkezésére. 29 szakértő tagból áll.

Kövesdi Zoltán - elnök, Vas Megyei Békéltető Testület
"A Békéltető Testület jogosítványa a felek beleegyezése esetén az úgynevezett ítélet hatályú határozat hozatala, amely azonos értékú az állami bíróságéval, és az végre is hajtható. De nem ez a jellemző."

Évente közel 90 panasz érkezik a vasi Békéltető Testülethez, amelyeknek több mint felében születik megegyezés. Ha a felek álláspontját a szervezet sem tudja közelíteni, akkor a jogszabályoknak megfelelően a hatályos előírásokat megszegő vállalkozásokat közszemlére teszik. A nyilvánosság ereje az egyetlen büntetőeszközük. A testület elnöke a feketelista összeállítását azért nem tartja jónak, mert a szabályszegés sok esetben egyszeri. Nem a kereskedők és szolgáltatók ellehetetlenítése a célja a békéltető testületeknek, hanem a fogyasztók tájékoztatása és a tisztességesen gazdálkodók védelme.

 

Gubás Gabi Agora Szombathely