Hírek

Kánikula hőségriadóval

2007. július 16., 09:03
"Csütörtökig hármas fokozatú hőségriadót rendelt el az országos tiszti főorvos, mert az előrejelzés szerint a hét folyamán a nappali felmelegedés elérheti a 37-38 fokot.

A hármas fokozatú hőségriadó már katasztrófahelyzetnek minősül, és a katasztrófavédelmi törvény alapján - az országos, illetve a regionális tiszti főorvos kezdeményezésére - a fővárosi vagy regionális védelmi bizottság dönt a rendkívüli intézkedések meghozataláról.

Az aszfalt akár 60-80 fokosra is felhevülhet. A nagyvárosokban folyamatosan locsolják az utakat, hogy lekössék a port és a polleneket, valamint hűtsék a burkolatot.

A kánikulai meleg, a tartósan magas hőmérséklet károsan befolyásolja az egészségi állapotot: elsősorban az idősekre, a gyermekekre, valamint a fizikai munkát végzők szervezetére hat kedvezőtlenül. Az idősek körében a tartósan magas hőmérséklet szív-, és érrendszeri panaszokat okozhat, ezek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulniuk.

A gyógyszereket szedő betegek pedig kérjék ki kezelőorvosuk tanácsát. Az országos tiszti főorvos azt javasolja, hogy az idősek kánikulában tartózkodjanak hűvös helyen, kerüljék a szervezetüket terhelő fizikai munkát, zuhanyozzanak naponta többször langyos vízzel.

Mindenkinek ügyelnie kell a fokozott folyadékbevitelre, akár a szokásos mennyiség többszörösére is szükség lehet. Kerülni kell a tűző napon való tartózkodást délelőtt 11 és délután 15 óra között, mivel ilyenkor fokozódik a napszúrás veszélye. A bőrt védeni kell a káros sugárzás ellen, lehetőleg világos színű, természetes alapanyagú ruhákat, széles karimájú vagy ellenzős sapkát, kalapot ajánlatos hordani.

Fontos, hogy nagy melegben gyermeket, állatot bezárt gépkocsiban nem szabad hagyni, a szabadban végzett sportolást pedig a reggeli vagy a kora esti órákra kell halasztani. A hőség-előrejelzés harmadik fokozatát, a riadójelzést akkor adja ki az országos tiszti főorvos, ha a napi középhőmérséklet várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a 27 fokot."

Gubás Gabi Agora Szombathely