Hírek

Kezdődik a vadetetés

2007. december 12., 09:53
Az időjárás kedvez a vadaknak és a vadásztársaságoknak egyaránt, hiszen amíg nem fedi jég- és hótakaró az erdőt-mezőt, addig a szarvasok és vaddisznók találnak maguknak természetes élelmet. Így kevesebb takarmányt kell kihelyezni. A nyári szárazság miatt viszont a kukorica ára jelentősen megemelkedett, ez többletköltséget jelent a vadgazdálkodóknak.

Az Aranypatak Vadásztársaság tízezer hektáron gazdálkodik. Területükön tíz etetőhelyet töltenek meg rendszeresen szálas, és szemes takarmánnyal, nyalósóval. 40 hektáron pedig a vadak számára termelnek például kukoricát, csicsókát, és répát. Ezekkel az úgynevezett vadföldekkel terelik el őket a mezőgazdasági kultúráktól. A vadkárok enyhítése miatt például a megyében megemelték a kilőhető állatok számát, így viszont jelentősen lecsökkent a szarvas, őz és vaddisznó állomány is. A vasi vadásztársaságok az előzetes tervek szerint 8700 tonna etetést helyeznek ki az erdőkbe.

Bogács László - vadászati osztályvezető, Vas Megyei Szakigazgatási Hivatal
"Az elmúlt évben és idén is kedvezően alakult az időjárás a vadak számára, hiszen nincs hó, így jóval kevesebb takarmányt kell kihelyezni a vadászatra jogosultaknak, hiszen természetes körülmények között is megtalálja a számára szükséges takarmányt."

A megyében 54 vadásztársaság működik. 12-en pályáztak a vadetetés támogatására. A hivatalon keresztül tízmillió forintot osztott szét köztük a szakminisztérium erre a célra. A vadászati osztályvezető elmondta, rendszeresen ellenőrzik a vadgazdálkodókat, hogy valóban kihelyezték-e a tervezett mennyiségű takarmányt. Hibát eddig még nem tapasztaltak.


 

Gubás Gabi Agora Szombathely