Vas megyében tavaly 9200 gyorshajtót mértek be a rendőrök, amiért összesen 35 millió helyszíni bírságot róttak ki. Minden kilencedik szabálysértő bújt ki a büntetés alól azzal, hogy megnevezni nem kívánt hozzátartozója vezette az autót. Ezt idén a bevezetett objektív felelősség elve miatt már nem tehetik. A bírságok mértéke is többszörösére nő májustól. És valószínűleg a gyorshajtókat bemérők is sokkal többen lesznek.
Eddig a rendőrség négy lézeres berendezéssel készítette a felvételeket. A december végi kormányrendelet viszont ezt önkormányzatoknak, gazdasági társaságoknak és egyéni vállalkozóknak is megengedi. Többek között büntetlen előélet, felelősségbiztosítás, a rendőrséggel kötött együttműködési megállapodás szükséges a tevékenységhez, és egy hitelesített traffipax. Ilyet már 3,5 millió forintért lehet vásárolni.
A hatósággal kötött szerződés tartalmazza majd, hogy a gyorshajtókról küldött fotókért kiszabott bírságból mennyi részesedés jár a vállalkozó fényképészeknek. Egyes hírek szerint ez a hatályba lépésig úgy is módosulhat, hogy fejpénzt kapnak a magán traffipaxozók.





























