Hírek

Kártérítést kér a vasi horgászszövetség Ausztriától

2008. február 15., 13:37
A bécsi egyetem vizsgálata is kimutatta, hogy az osztrák bőrgyárak felelősek a Rába szennyezéséért. Ez a vízminőségromlás ugyan halpusztulást nem okozott, de az Alsószölnök-Magyarlak közötti szakaszról a halak egy része teljesen vagy nagymértékben eltűnt. Most zárult le egy kétéves kutatás, amelynek eredménye alapján kártérítési igénnyel fordulhat a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége Ausztria felé.

2006-ban és 2007-ben két alkalommal végeztek tudományos halmonitoring vizsgálatot ezen a Rába-szakaszon. Az őshonos halak nagyrésze eltűnt, a mindenevő paduc, márna és domolykó állománya pedig az egyharmadára csökkent. Az uniós jogszabályok csak a kétéves vizsgálatok adatai alapján teszik lehetővé, hogy kártérítési igénnyel lehessen fellépni.

A vízben fellelhető mosószer hatására elmegy a halak étvágya, ezért lecsökken a kapókedvük is. Ez ellen úgy védekeznek a halak, hogy elvándorolnak más folyószakaszokra. Ezt a halak visszatelepítésével lehet kompenzálni, ami viszont komoly költségekkel jár. Ezt az igényt  fogja a magyar fél a vegyesbizottság februári ülésén benyújtani az osztrák küldöttségnek.

 

Gubás Gabi Agora Szombathely