A római kortól a 20. századig gazdag a Szent Márton ábrázolások palettája. Ez a kiállítás több mint száz műtárgyat mutat be hazai és külföldi köz- és egyházi gyűjteményekből válogatva. Számos olyan Márton-emlék kapott helyet itt, amelyet eddig nem láthatott a nagyközönség.
A Nemzeti Galériából származik egy kétoldalas táblakép, egy szárnyasoltár-darabja.
Velencei selyembrokátból készült a miseruha, amelyet arany- és ezüstszállal hímeztek ügyes kezek valamikor Mátyás korában. Ma az Iparművészeti Múzeum őrzi.
Hajdan egy főúri család házi ájtatosságait szolgálta az a barokk szekreteréből átalakított szárnyas oltár, melynek egy képe a katona Mártont ábrázolja. A kiállításra a nagycenki kastélyból érkezett.
A tárlókban ősnyomtatványokat, breviáriumokat, kódexeket és egyéb könyvritkaságokat láthatnak az érdeklődők. Ezek sorából ritkasága és régisége okán kiemelkedik az Országos Széchenyi Könyvtár gyűteményébe tartozó egy, a tours-i kolostorból származó bibliatöredéket a Karoling-korból.
A szombathelyi emlékek közé tartozik a Székesegyház kereszthajóját díszítő Szent Márton püspök csodatettei című Maulbertsch oltárkép vázlata, valamint az egykori szeminárium kápolnájának oltárképe, amelyet Dorffmeister István készített.
A Szent Márton plébánia birtokában van az a barokk, arannyal és ezüsttel díszített monstrancia, vagy úrmutató, amelyen a köpenymegosztás jelenete látható.
A Szépművészeti Múzeumból kölcsönözte a képtár egy 16. századi frank szobrászművész alkotását, valamint egy mívesen kidolgozott koldusszobrot.
A kiállításon további textil- és ötvösművek, grafikák, festmények elevenítik meg kultuszának közép-európai emlékeiből Szent Márton alakját, a katonát, a szerzetest, a remetét, a csodatévőt, a püspököt, a népi hőst.





























