Hírek

A rómaiak nyomában

2008. november 25., 16:14
A szombathelyi Savaria Múzeum a házigazdája idén a fiatal római koros régészek találkozójának. A harmadik alkalommal életre hívott rendezvényen csaknem 40 előadó ad számot az utóbbi időszak kutatási eredményeiről.

A három napos szakmai találkozón a római kor kutatásának szinte valamennyi területéről hallhatnak előadásokat az érdeklődők. A vallási élettől kezdve a temetkezési szokásokon át egészen az épület- és településtípusok bemutatásáig, igen széles a paletta. Az esemény jó alkalom arra, hogy az év nagy részében terepen dolgozó kutatók megismerjék egymás munkáját, és értesüljenek a legújabb ásatási ereményekről. 

A savariai kutatások sok újdonságot hoztak az elmúlt időszakban: ilyenek a gladiátorokat formázó fabicskák, a művészeti iskola udvarán és az Iseumban előkerült római leletek. Az igazi szenzáció azonban az a Mithrasz-szentély volt, ami idén nyáron került elő Szombathelyen. Ezt külön előadás mutatta be ma. 

A szombathelyi eredmények jelentőségét jelzi, hogy nemcsak helyi előadók választottak savariai témát. Szakértők szerint a római kornak már alig akad olyan területe, ami ismeretlen lenne a régészet előtt. Ám a folyamatos kutatások mindig szolgálhatnak új, meglepő eredményekkel. A hasonló rendezvények abban segítenek, hogy ezek nyilvánosságot kaphassanak, és szélesebb körben is ismertek legyenek. A jövőben a Savaria Múzeum is több, rangos régészeti konferenciának szeretne helyszíne lenni.


 

Gubás Gabi Agora Szombathely