Hírek

Az osztrákoknál szennyezettebb a Rába

2008. december 09., 15:05
Elkészült a Rába első átfogó vízminőség-vizsgálata. A jelentés megállapítja, hogy a folyó osztrák oldalán számos érték magasabb koncentrációt mutat, a bőrgyárak által kibocsátott szennyezőanyagok komoly terhelést jelentenek a folyónak. A felek megállapodtak abban, hogy folytatni kell a Rába-akcióprogramot - hangzott el a Magyar-Osztrák Vízügyi Bizottság mai ülésén Szentgotthárdon.

A magyar és osztrák szakemberek júniusban 52 helyszínen vettek mintát a folyó teljes szakaszán, és 92 féle összetevő mennyiségét figyelték. Ausztriában 14 szennyvízkibocsátót vizsgáltak. Kiderült, hogy az osztrák Rába-völgyben magas a szervesanyag-terhelés és a nátrium-klorid koncentrációja, a határ közelében pedig 10 celsius fokkal magasabb a folyó hőmérséklete, mint a felsőbb szakaszokon, ami szintén komoly szennyezettségre utal. Magyarországon a kilenc vizsgált kibocsátó közül csak a répcelaki üzem közelében tapasztaltak határértéket meghaladó szennyezőanyag-koncentrációt, ez azonban a Rába vízminőségét alig befolyásolja.

A jelentés kimondja, hogy a jövőben folytatni kell a modern szűrőrendszerek telepítését a Boxmark bőrgyáraiba. A feldbachi és jellersdorfi üzemben jövőre elkészülnek a beszereléssel, a wollsdorfi telephelyen pedig tervezik a szűrők telepítését. A felek megállapodtak abban, hogy az átfogó vízminőségvizsgálatot 2012-ig évente megismétlik, illetve további ipari létesítmények nem kívánatosak a Rába vízgyűjtőjén. Jövőre felmérik a folyó halállományát, a későbbiekben pedig egy biztonságosabb árvíz-előrejelző modell kidolgozását, három duzzasztó felújítását és hallépcső építését tervezik. 

Gubás Gabi Agora Szombathely