A tavaszi jó időben egyre gyakrabban nyúlunk a klíma kapcsolójáért. A berendezésben lévő meleg, nedves közeg azonban optimális körülményeket teremt a baktériumok vagy penészgombák elszaporodásához. A munkavédelmi törvény előírásai szerint a munkahelyeken a levegőnek legalább olyan minőséget kell mutatnia, mint a külső levegő. Ezt nem könnyű elérni. Főként mivel a téli időszakban kikapcsolt klímaberendezések kitűnő helyet jelentenek a kártevőknek, újbóli bekapcsolásuk pedig szétszórja őket. Ez is elhangzott azon a mai konferencián, amelyet a témában tartottak Szombathelyen. A klíma okozta megbetegedések specialistájának számító Horváth doktornő szerint a baj elkerűlhető lenne.
Dr. Horváth Judit - foglalkozás-egészségügyi szakorvos
"A problémát mindig az jelenti, hogy nincsenek megfelelően karbantartva, tisztítva a klímaberendezések. Így se a baktériumok, se gombák nem fordulnának elő, amelyek a betegségeket okozzák."
A legveszélyesebb a legionella baktérium által okozott kór, amely az esetek 30%-ában halálos, kétoldalú tüdőgyulladást is okozhat a doktornő szerint. Ez más baktériummal együtt az autók klímarendszerében is megbújhat, ám egy 15 perces eljárással kiirtható.
Farkas Péter - autószerelő
"A kondenzvíz kivezető csövön kell feljuttatni a csövet és közvetlen a tálcába juttatjuk az antiszeptikus habot."
A befújást az utastér szellőzőjében is meg kell ismételni. Az eljárást főként a mostani időszakban javasolják elvégezni a szakemberek.
Horváth Tamás - műhelyfőnök, Opel Gerico
"Évente egy alkalommal mindenképpen ajánlott, azért mert általában télen a szellőzőben megbújnak a fertőzések, baktériumok, amit a fertőtlenítővel eltávolítunk."
Egy ilyen tisztítás 5-10 ezer forintba kerül. Az ár főként a vegyszertől függ. A habbefújás az olcsóbb, de létezik patronos fertőtlenítés is. A szakemberek ajánlása szerint az eljárás után legalább 10 percig letekert ablakokkal, működő klímával ki kell szellőztetni a kellemetlen szúrós szagot.





























