A szakképzési alap pénzei pedig - a Vas megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke szerint - elfolynak, pedig, mint mondja ebből bőven ki lehetne gazdálkodni azt az összeget, amit a tanulószerződések megváltoztatásától remél a kormány. A kereskedelmi és iparkamara véleménye az, hogy a törvény változtatása miatt a szakképzés rossz irányt vesz.
Bukvai Albertné - alelnök, VMKIK
"A kamarai álláspont, hogy ezt sürgősen meg kell szüntetni."
A júliusban életbelépő változtatás szerint a tanulóknak több pénz járna, viszont az őt foglalkoztató vállalkozónak a tanítás miatt felmerülő többletköltségeit nem térítenék új eszközök beszerzésénél, és az eszközök javítási költségének is csak a felét biztosítaná az állam.
Bárdosi Balázs - 12. évfolyamos asztalos tanuló
"Kevesebbet tudnék költeni, ha nem lenne rá pénz, nem tudnék bulizni."
Balázs járulékait fizeti az őt oktató kft. és 14 ezer forintot kap havonta. Ha nem kötnek vele új szerződést, ennyivel tehát mindenképpen szegényebb lesz. Egyébként a Balázst is képző Kft. 217 diákkal áll szerződésben. Havi 700 ezer forint plusz kiadást jelent nekik a törvénymódosítás. - tudjuk meg az ügyvezetőtől, aki leginkább a már megkötött szerződések miatt aggódik.
Soós Jenő - ügyvezető, Vasi Bau Extra Oktatási Szakképző Kft.
"Nagyon furcsának tartjuk, hogy egy húzásra a megkötött 3 évre szóló szerződéseket most, kifutó rendszer nélkül megszüntetik."
Akinek már megkötött szerződése van, annak ugyanis július 1-jétől új szerződést kell kötnie a törvény értelmében. Ezt viszont - egy felmérés szerint - a legtöbb vállalkozó nem fogja megtenni. Így pedig maradnak a szakiskolák tanműhelyei, amelyek - a szakképzésben dolgozók szerint sem a valós szakmai kihívásokról szólnak, tehát nem elégítik ki a munkaerőpiaci igényeket sem.
Vezetni se lehet könyvből megtanulni, így a szakmákat elsajátítani sem, ezért fontosak a tanulószerződések - vallják a szakoktatók.





























