Hírek

Telefonon toborozzák a véradókat

2009. június 23., 12:35
Idén nyáron is kevés a véradó Vas megyében. A nyári szabadságolások mellett gondot jelent az is, hogy több olyan nagyüzem szűnt meg, amely rendszeres bázisa volt a véradó mozgalomnak. A Vöröskereszt és a Vérellátó munkatársai telefonon és elektronikus levélben keresik meg az önkénteseket.


Mindössze néhány perces, fájdalommentes művelet a véradás. A vérállátó dolgozói naponta többször végzik el a procedúrát. A kevés véradó miatt azonban nem elégszer. István már több, mint hússzoros véradó, őt is a nyári vérhiány miatt hívták be ma délelőtt.

Gáspár István
"Rendszeresen járok már 18 éves korom óta, szerintem fontos, hogy segítsek embertársaimon, ne történjen meg, de akkor majd nekem is lesz."

A véradásokat szervező Vöröskereszt megyei titkára szerint véradás szempontjából minden nyár nagyon gyenge. Vas megyében évente 13600 egység vérre van szükség, az idei évben a tervhez képest 400 egységgel többet vettek le. Az elmúlt néhány hétben azonban a tervezett mennyiségnek csak 80%-ához jutottak hozzá. Problémát jelent, hogy öregszik a törzsgárda, ráadáaul a fiatalok között is egyre több a beteg, aki nem adhat vért.

Poór László - megyei titkár, Magyar Vöröskereszt
"Sajnos egyre több munkahely szűnik meg, és a munkahelyi véradókat meg kell találni. A lakóotthonokban is próbáljuk őket elérni."

A vérellátó munkatársai nemcsak telefonon, de sms-ben és elektronikus levélben is megkeresik azokat az önkénteseket, akik ilyen célra korábban megadták az adataikat. Akik pedig keresés nélkül is szívesen segítenének bajbajutott embertársaikon, a vérellátóban hétfő és csütörtök között 8 és 14, pénteken pedig 8 és 12 óra között jelentkezhetnek önkéntes véradásra.


 

Gubás Gabi Agora Szombathely