Minden évszakban kelendő áru a vásárcsarnokban a friss magyar tojás. A polcokon mérettől függően akár tíz forint különbség is lehet az árak között, a vevők annak ellenére is szívesen vásárolnak a piacon, hogy a nagyáruházak olcsóbban adják a tojást.
Horváth Antalné
"Én mindig a csarnokban vásárolok tojást, mindig friss az áru, nagyon szeretjük."
Egy Szombathelyhez közeli gazdaságban 60 ezer tojótyúkot tartanak. Az állatjóléti törvény miatt folyamatosan modernizálják a tartási körülményeket.
Erős Jenő ügyvezető elmondta, a decemberben elkészülő új épületet pályázati forrásokból, 40% önerővel építik fel. Itt 30 ezer tojótyúkot helyeznek majd el, a mellette levő, 2006-ban átalakított tartóhelyen ugyannyi állat él. A helyiség légkondícionált, a hőmérsékletet és a páratartalmat számítógép vezérli. A tojók naponta közel 50 ezer tojást adnak.
A ketrecek és a kiszolgáló létesítmények átalakítása több tízmillió forintba került. A tyúkokat az uniós szabvány szerint kialakított ketrecekben tartják, ezeket automata itatóval és etetővel, tojóhellyel és trágyelszállítóval szerelték fel, de a karom- és csőrkoptatóról sem feledkeztek meg. Erős Jenő azt mondja, a termelők már hozzászoktak a folyamatosan változó elvárásokhoz.
Erős Jenő - ügyvezető igazgató, Rábamenti Agrár Kft.
"Minden héten, minden hónapban várhatók szigorítások. Főleg az állatjóléti területen. Többek között a szalmonella elleni védekezés kemény szigorításokat vágott be."
A vakcina rengeteg pénzbe kerül, ezt ugyan utólag megtéríti az állam, de akár több hónap is eltelik, míg a gazda a pénzéhez jut. Információink szerint hivatalosan még semmit sem lehet tudni arról, milyen állatjóléti intézkedések várhatók a közeljövőben. A termelőket ennél sokkal jobban veszélyezteti a kiszámíthatatlan időpontban az országba áramló külföldi olcsó tojás árlehúzó hatása.





























