Hírek

Búcsú a papír kétszázasoktól - Rövid hírek

2009. november 13., 17:17
Már csak vasárnapig lehet fizetni a régi papír kétszáz forintosokkal. Közmeghallgatást tartott a a német kisebbségi önkormányzat. Szent Mártonra emlékeztek az ovisok. Hírek röviden:

 

Már csak vasárnapig lehet fizetni a régi papír kétszáz forintosokkal, ezután a Magyar Nemzeti Bank végleg bevonja. Törvényes fizetőeszközre cserélni később már csak a postákon és a bankokban lehet. A papír kétszázasokat azért kellett lecserélni, mert nagyon elhasználódtak és gyakran kellett újragyártani. A fémpénz jóval időtállóbb lesz, átlag tízszer nagyobb az élettartama.

Elsősorban óvodapedagógusok és tanárok jelentek meg tegnap a német kisebbségi önkormányzat közmeghallgatásán. A fő téma az volt, hogyan lehetne fejleszteni a német oktatást a nevelési intézményekben. Felvetődött, hogy miért mennek el a diákok az eberaui iskolába, illetve az is, hogy gondot jelent, hogy a nemzetiségi intézmények vezetői nem tudnak németül. A kisebbségi önkormányzat álláspontja szerint nagyobb támogatásra lenne szükségük az iskoláknak, igénybe kellene venniük a továbbképzési lehetőségeket, illetve több pedagógusnak kellene a gyerekekkel foglalkozni, hogy kisebb létszámban tanulhassanak németet.

Márton napján már hagyomány a Pipitér Óvodában a kicsik ünnepi műsora. Ezúttal is készültek: a szüleiknek csütörtök este adták elő a Márton-napi verseket, mondókákat, és az óvónők által megtanított dalokat. A műsor után a Pipitér óvodásai a saját maguk készítette lampionok mécseseit meggyújtották és a Derkovits lakótelepen szüleikkel valamint az óvoda dolgozóival együtt vonultak dudaszó kíséretében Szent Mártonra emlékezve.

Nem mindennapi menetnek lehettek szemtanúi ma délután a Reguly iskola környékén közlekedők. Az iskola diákjai Szent Márton napi német népszokásokat elevenítettek fel, köztük a tehénterelés hagyományát. Régi szokás szerint ugyanis a pásztorok a tél beállta előtt istállóba terelték az állatokat. A Márton-napi megemlékezés terménybemutatóval és lampionos felvonulással folytatódott.


 

Gubás Gabi Agora Szombathely