Hírek

Jövőre adózni kell - visszaeshet a cafetéria népszerűsége

2009. november 19., 17:26
Több mint 95 %-os adót kell fizetni jövőre a hidegétkezési utalványok után a munkáltatóknak, de a válság miatt már idén is több cég csökkentette a dolgozók béren kívüli juttatását. A cafeteria-rendszer változásairól, az elszámolás szabályairól, és a jövőbeni lehetőségekről tájékoztatta ma az egyik szombathelyi tanácsadó cég a vállalatok pénzügyes munkatársait.

Az egyik szombathelyi boltban csak néhány fajta hidegutalványt fogadnak el. Azt mondják, a csekkes fizetésben egyelőre nem érzik a válság hatását, ugyanannyi bónt hoznak az emberek.

Ernszt Gáborné üzletvezető helyettes
"Fizetés előtt a legtöbb munkahely odaadja az embereknek az utalványt. Hó végén, amikor már nincs pénzük, akkor ezzel fizetnek. "

Ha jövőre a közel 100 %-os adó miatt nem adják ezt a cégek dolgozóiknak, akkor az a bolt forgalmára is rányomja a bélyegét - mondják.

"Ezt ha bérben adja oda a cég a dolgozónak, akkor több marad nettóban. " - ezt mondja az egyik szombathelyi multinacionális cég csoportvezetője. Mind a 700 dolgozójuk megkapja a 6 ezer forint értékben most még adómentesen adható hidegutalványt.

Kovács Judit személyügyi csoportvezető, Jabil Kft.
"Volt is nálunk egy felmérés, hogy milyen cafeteria-elemeket szeretnének a dolgozók. A hideg étkezési utalvány kiemelkedő juttatási elem, amit választottak a dolgozók. "

A hidegétel utalvány magas adója miatt azonban a cégek más béren kívüli juttatást adnak, ha tudnak.

Annak ellenére - mondja a cafeteria tanácsadó -, hogy még nem tudni, mennyi lesz jövőre a minimálbér, a legtöbb béren kívüli juttatásnak ugyanis az az alapja.

Lehoczky Péter tanácsadó, Instant Cafeteria Kft.
"6 %-os infláció alatti növekedésnél 250-300 ezer forintos fizetésnél a cafeterián keresztül átvett juttatás éves szinten nettó 150 ezer forintos pluszt jelent a dolgozóknak a jövő évi szigorú szabályozások mellett is."

2010-től adómentes marad az internet, a helyközi közlekedés támogatása, és lakáscélra is adhatnak évi egymilliót dolgozóiknak a cégek. 25 %-os adót kell viszont fizetni a munkáltatóknak az üdülési csekk, az iskolakezdési támogatás és a meleg étkezési utalvány után. Szigorodik a cafetera nyilvántartása és az elszámolás is, erre egy innovációs díjjal kitüntetett saját fejlesztésű szoftvert is bemutattak.

 

Gubás Gabi Agora Szombathely