Hírek

A Fidesz-KDNP nyerte az Európai parlamenti választásokat Magyarországon

2014. május 26., 17:04

A pártszövetség a szavazatok közel 51,5 százalékát megszerezve 12 brüsszeli mandátumhoz jutott. Vasban csaknem 30,6 százalékos volt a részvételi arány, ami a megyék között a legmagasabb. A voksolás komolyabb fennakadások nélkül zajlott le.

A Fidesz-KDNP nyerte az Európai parlamenti választásokat Magyarországon

Vasárnap reggel 6 órakor a 70 szombathelyi szavazókörben rendben megkezdődött a voksolás. 21 képviselői mandátum sorsáról döntöttek a választók, nyolc pártlistára lehetett szavazni. A városban összesen 63 765 fő szerepelt a választói névjegyzékben. Hende Csaba a Homok utcában adta le szavazatát délelőtt 9 órakor.

Hende Csaba - honvédelmi miniszter, országgyűlési képviselő
"Szavazzunk bármelyik pártra, teljesen mindegy. A fontos az, hogy menjünk el, vegyünk részt, hallassuk a hangunkat, és éljünk állampolgári jogunkkal, ami egyben erkölcsi kötelességünk is, hiszen hazánk, sőt Európa sorsának meghatározása a demokrácia szabályai szerint most a mi kezünkben van."  

Puskás Tivadar feleségével együtt Kámonban, a 2. számú szavazókörben voksolt.

Puskás Tivadar - polgármester
"A legutóbbi választás alkalmával a szombathelyiek kitettek magukért, illetve a Vas megyeiek, az országban Budapest után a harmadik helyen voltunk. Remélem, hogy most is a városban és a megyében hasonlóan aktívak lesznek a választópolgárok."

19 órakor zártak a szavazókörök. Vas megyében a választásra jogosultak 30,59 százaléka, Szombathelyen 32,43 százaléka járult az urnákhoz.

Az Európai parlamenti választást a Fidesz-KDNP pártszövetség nyerte, megszerezve a szavazatok és a mandátumok több mint felét. A második helyen a Jobbik, a harmadikon az MSZP végzett. Negyedik lett a Demokratikus Koalíció, ötödik az Együtt PM, hatodik az LMP.

A Fidesz-KDNP támogatottsága Vas megyében volt a legmagasabb, 61,28 százalék. A további sorrend az országoshoz hasonlóan alakult.

A választás eredménye a külképviseleti szavazatok összeszámlálását követően, szerdán válik hivatalossá.