
Tanai Erzsébet, a Vasi Népdalstúdió vezetője a falu könyvtárosaként néprajzi kötetek beszerzésével foglalkozik. Ő is a közelmúltban megalakult Gencsapáti Értéktár Bizottság tagja. A falu érték- és hagyományőrző tevékenysége évtizedekre nyúlik vissza, a most megalakult értéktár formába önti az eddigi munkát. Egyedülálló például az országban a régi mintákkal készülő hímes tojás.
Vincze Alfonzné
„Olyan 3. 4. elemire emlékszem, amikor a nagymama mellett megtanultam.Akkor tanultam ezeket a mintákat. Ezek mind zsürizve vannak, mindegyiken rajta van a zsűri száma. Nagyon sok munka és ez gencsapáti híressége, a hímes tojás”
A népdal, a néptánc és a helyiek jellemző péksüteménye, a kalinkó is berkerült a helyi értéktárba. A kormány 2012-ben alkotta meg a magyar nemzeti értékekről és hungarikumokról szóló törvényt.
V. Németh Zsolt – államtitár, Földművelésügyi Minisztérium
„ A hungarikumok nem úgy alakulnak ki, hogy néhány arra hivatott okos ember összeül, és megpróbálja összeszedni, vajon melyek lehetnek azok az elemek, amelyek a hungarikum értéktárba valók. Nem így alakul ki, hanem egy piramisrendszerben”
A tervek szerint a helyben összegyűjtött népi kincsek a Megyei Értéktár Bizottság elé kerülnek.
Varga Albin – igazgató, Gencsapáti Művelődési Ház és Könyvtár
„Ez további kutatásokat fog kezdeményezni, hiszen ez egy állandó folyamat, egy állandó kör, mert a lényeg, hogy ez a dolog, ha a szellemi örökségről beszélünk, át is örökítődjék, tovább is tudjuk adni, tehát ez a dolog nem áll meg ott, hogy mi ezt fölgyűjtöttük”
Gencsapáti gazdag múltját örökíti meg a Magyarország kincsestára könyvsorozatban elkészült kötet. A kiadó vezetője nemcsak Szombathelyen, hanem a faluban is sokat tesz a hagyományőrzésért.
Farkas Csaba- vezető, Szülőföld Könyvkiadó
„Nagyon érdekes, hogy a Gencsapáti név, a Gencs szó törökül kincset jelent. És azt gondoltuk, hogy ennek a településnek ebben a sorozatban van helye”
Hamarosan megjelenik a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes elmúlt 75 évét bemutató kötet.





























