
Több mint négy évtizedes terv vált valóra, amikor egy évvel ezelőtt átadták a lukácsházi víztározót. 15 hónap alatt készült el a több kilométeres gátrendszer és a két tó. A 145 hektáron elterülő létesítmény feladata a térség árvízvédelme.
A területet gyorsan benépesítették a madarak, és hamarosan hal is kerül a vízbe. A kisebb, Abért I. tóba jövőre telepítenek előnevelt halakat. A populáció 2-3 év múlva erősödhet meg annyira, hogy a sporthorgászok számára jó fogást biztosítson. Az Abért II. tó már jövő június 1-től horgászható lesz, 45 mázsa ponty, keszeg és süllő kerül bele. Az első fél évben azonban nem lehet hazavinni a zsákmányt, hogy a halak nyugodtan szaporodhassanak.
Puskás Norbert - ügyvezető elnök, Sporthorgász Egyesület Vas Megyei Szövetsége
"Mindenkinek ez a területi jegyének a része lesz, a horgászok a most megváltott területi jegyekkel ott is jogosultak lesznek horgászni. Illetve adunk ki olyan jegyet is, ami az Abért I-II. tóra és a sebes pisztráng tanösvényre lesz érvényes. Ezt azoknak szánjuk, akik a szövetség egyéb vizein nem kívánnak horgászni, itt viszont szeretnének."
Több érdeklődő is van a tavak további hasznosítására: strand és vízi sportcentrum is szerepel a tervek között. A vízügyi igazgatóság minden olyan tevékenységre nyitott, ami környezetbe illő.
"Ahhoz, hogy itt bármilyen hasznosítás történhessen, a nemzeti vagyonkezelő és a nemzeti fejlesztési ügynökség hozzájárulását nekünk be kell szerezni."
Az a befektetőktől függ, hogy mikor és milyen formában indulhat meg a hasznosítás. Az igazgatóság szeretné, ha 2013-ban már kézzel fogható eredménye a terveknek.
Nádor István - igazgató, regionális vízügyi igazgatóság
"Addig mi megpróbáljuk rendben tartani a töltést, a többi területet is. Jövőre egy komplett közmunka brigádot fogunk ide vezényelni, aminek dolga lesz a szemétszedés, a fák gondozása, öntözése, kaszálás."
Télen megritkítják az aljnövényzetet a tavak és a Gyöngyös közötti területen. A kivitelező pedig azt ígérte, hogy padokat és asztalokat helyez el a tó körül. Ha nem sikerül a biztonságos feltételeket megteremteni, idén is tilos lesz a korcsolyázás a tavak jegén.





























