Hírek

Második alkalommal rendeztek disznóvágást a szombathelyi kisebbségek

2011. december 02., 16:29

A rendhagyó eseménynek a Reguly-iskola udvara adott helyet. Az esemény célja, hogy a gyerekek megismerjék ezt a nagymúltú néphagyományt, és lássák, hogyan lesz a disznóból hurka, kolbász.

Második alkalommal rendeztek disznóvágást a szombathelyi kisebbségek

Ahogy az egy igazi disznóvágáskor illik, itt is pálinkával alapozták meg a jó hangulatot a résztvevők. A köszöntő beszédekben elhangzott: a bemutató célja az, hogy a gyerekek megismerjék ezt a néphagyományt.

A csaknem 200 kilós disznó Szentpéterfáról érkezett. A Reguly és a Váci iskola diákjai érdeklődve figyelték, mi történik vele. Sokan közülük már jártak a tavalyi disznóvágáson is.

A disznó szőrét horvát szokás szerint gyantával és forró vízzel távolították el. A disznóvágás a Vas megyei horvát kisebbség körében is éppúgy családi ünnepnek számít, mint a magyaroknál.

A szervezők azt szeretnék, ha a bemutató hagyománnyá válna, és minél több gyerek tudná meg, honnan származik a disznó, amit megesznek, és mi minden készülhet a sokféle húsból.

Amíg az asszonyok a véres hurkát töltötték, a férfiak részekre bontották a disznót. A húsból készült finomságokat a kisebbségi önkormányzatok karácsonyi összejövetelén fogyasztják el.

Gubás Gabi Agora Szombathely