Hírek

Otthon Melege Program

2015. február 12., 15:09

Mintegy tízmilliárd forintot szán a kormány az Otthon Melege Program keretében a társasházak energiamegtakarítását eredményező korszerűsítések támogatására. A pályázaton való indulás feltételeiről, az arra való felkészülésről és az új törvényi változásokról tanácskoztak a a szakemberek Szombathelyen.

Otthon Melege Program

Az elmúlt években több társasházat, panelépületet újítottak fel: kicserélték a nyílászárókat és szigeteltek a falakat. Ezzel energiát és pénzt is spórolnak a lakók. A kormány az Otthon Melege Program keretében tovább támogatná az energiatakarékosságot célzó korszerűsítéseket. Hiszen  

ez akkor a leghatékonyabb, ha a külső-belső felújítás mellett a házakat gépészetileg is modernizálják. A szakemberek szerint erre egyre nagyobb szükség van.

Rontó Géza – termékvonal felelős, Mapei Kft.
„Én úgy gondolom, hogy kétfajta ember létezik a világon, mindenki akar hőszigetelni, van aki már, és van aki még szeretne hőszigeteleni. Ugyanis az energia nem lesz olcsóbb, a fosszilis energiákra épül jelenlegi világunk. Egyre többet használunk belőle, egyre drágább és a források egyre csökkenek.”

Az eddigi tapasztalatokról, a várható pályázati feltételekről és a jogszabályváltozásokról esett szó egy országos szakmai előadássorozat szombathelyi állomásán. A tanácskozáson a lakásszövetkezetek képviselői is jelen voltak.

Beliznai Pálné – elnök, BEM Lakásszövetkezet
„Március elején nyilvánosságra kerül a kész pályázat. Időközben az országos LOSZ-on keresztül kértek véleményezést az előterjesztésre. Megírtuk a véleményünket. Szeretnénk, ha azt beépítenék”

Várhatóan a minimum négy, maximum hatvan lakásos társasházak pályázhatnak majd a programra. A korszerűsítési munkálatok költségeinek felére nyerhető támogatás. Erre a kormány összesen tízmilliárd forintot szán, különböző forrásokból.

Farkas Tamás – elnök, Lakásszövetkezetek és Társasházak Országos Szövetsége
„ A magyar CO2 kibocsátási kvóta piaci értékesítéséből származó bevétel, egy 2014-2020 közötti EU-s sorrás a környezeti energiahatékonysági operatív programból és saját forrásból, ami számottevően hitelből kell, hogy előteremtődjön.”

A szakemberek azt tanácsolják, a pályázat beadása előtt mindenki kérjen tanácsot: az épület energetikai tanusítványa alapján előzetesen kiszámítható, hogy a fejlesztés után mennyivel csökken  a ház rezsije.