A 100TAGÚ CIGÁNYZENEKAR HANGVERSENYZENEKARI GÁLAKONCERTJE 2021017

Hírek

Vas vármegye továbbra is az ország parlagfűvel legkevésbé fertőzött területei közé tartozik

2026. augusztus 25., 11:15

Vas vármegye továbbra is az ország parlagfűvel legkevésbé fertőzött területei közé tartozik. Az idei, száraz nyár kedvez az allergiás tüneteket okozó növény terjedésének, ezért továbbra is fontos az előírásoknak megfelelő védekezés és a területek rendszeres ellenőrzése.

Vas vármegye továbbra is az ország parlagfűvel legkevésbé fertőzött területei közé tartozik

Országszerte elterjedt gyomnövény a parlagfű, amelynek pollenje komoly allergiás panaszokat okozhat. Vas vármegye ugyanakkor továbbra is az ország kevésbé fertőzött térségei közé tartozik.

Ughy Péter - növényvédelmi szakügyintéző, Vas Vármegyei Kormányhivatal
- A parlagfű több allergiás megbetegedést okoz, mint az összes többi allergiát okozó növény. Ezért is veszélyes, hiszen már több, mint kétmillió ember allergiás erre a növényre, amelynek a tünetei, különböző tüneteket okoz: legfontosabbak az orrfolyás, tüsszögés, nyálkahártyának, orrnak eldugulása.

A szakemberek szerint a vasi régió annak köszönhetően van kedvezőbb helyzetben, hogy a gazdák és a földhasználók egyre inkább betartják a törvényben előírt védekezési kötelezettséget.

Ughy Péter - növényvédelmi szakügyintéző, Vas Vármegyei Kormányhivatal
- A törvény úgy szól, hogy a parlagfű virág bimbójának a kialakulását kell megakadályozni és ezt egészen a vegetációs időszak végéig fenn kell tartani. Különböző lehetőségek vannak a védekezésre: mechanikai, illetve ha nincs más lehetőség akkor a kémiai védekezésre. Ezt pedig jogszabály szabályozza szintén, hogy milyen növényvédő szereket használhatunk fel külterületen illetve belterületen.

A védekezési kötelezettség nemcsak a külterületi földekre, hanem a belterületi ingatlanokra is vonatkozik. A földhasználóknak a vegetációs időszak végéig, legkésőbb október közepéig-végéig kell megakadályozniuk a parlagfű virágzását. Ha ez elmarad, növényvédelmi bírság is kiszabható. Ennek összege a fertőzött terület nagyságától és a fertőzés mértékétől függően 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig terjedhet. A cél elsősorban a megelőzés és a figyelemfelhívás. Külterületen a földhivatalok, belterületen pedig a jegyző ellenőrizheti a fertőzött területeket. Növényvédelmi bírság kiszabására a növény- és talajvédelmi szerv jogosult.

Ughy Péter - növényvédelmi szakügyintéző, Vas Vármegyei Kormányhivatal
- Folyamatosan tájékoztatjuk a gazdákat tavasztól kezdve különböző fórumokon a védekezési kötelezettség betartására. Felhívásokat teszünk közre például a Kormányhivatal honlapján is, ott is tudnak tájékozódni illetve felhívjuk a figyelmet, és ahogy említettem egyre inkább betartják a védekezési kötelezettségüket, ami a föld használóra vonatkozik. Tehát fontos, hogy a telek tulajdonosa, a földterületnek a tulajdonosa, hanem a használó köteles betartani a védekezési előírásokat.

A parlagfű magja a talajban akár évtizedekig is megőrizheti csírázóképességét, a levegőbe jutva pedig 100-150 kilométerre is eljuthat. Ezért is fontos, hogy a növény ne virágozzon és ne hozzon magot. Az idei szokatlanul aszályos nyár nem kedvez a védekezésnek: a parlagfű ugyanis jól tűri a szárazságot. A szakemberek azt kérik a földtulajdonosoktól és a földhasználóktól, hogy folyamatosan ellenőrizzék területeiket, és időben gondoskodjanak a növény visszaszorításáról – az allergiások védelmében is.