Hírek

2010 óta ez a nap a nemzeti összetartozás napja, amelyről a szombathelyi iskolákban is megemlékeznek

2025. június 04., 16:30

105 évvel ezelőtt, 1920. június 4-én írták alá az első világháborút lezáró trianoni békét. Magyarország elvesztette területének kétharmadát, népességének több mint felét. 2010 óta ez a nap a nemzeti összetartozás napja, amelyről a szombathelyi iskolákban is megemlékeznek. A Premontrei Gimnáziumban emléktáblát avattak, a Nyitra iskolában közös énekléssel és határon túli élménybeszámolókkal ünnepeltek.

2010 óta ez a nap a nemzeti összetartozás napja, amelyről a szombathelyi iskolákban is megemlékeznek

Dalokból, versekből összeállított műsorral emlékeztek meg a Premontrei Gimnáziumban a 105 évvel ezelőtt aláírt trianoni békediktátumról a nemzeti összetartozás napján. Elhangzott Juhász Gyula, Reményik Sándor és Márai Sándor egy-egy ideillő költeménye is.

Az első érzés, ami mindenkinek eszébe jut, a szomorúság, a keserűség a veszteségek miatt.

Hancz Gábor Tamás igazgató elmondta, az országnak talpra kellett állnia a sokk után. Az újrakezdésben sokan jó példával jártak elöl, segítették a rászorulókat, az árván maradtakat. Ilyen volt Knebel Miklós atya, aki gyermekmentő tevékenységével vívott ki elismerést. Életútját Bodó Judit történelemtanár, helytörténeti kutató ismertette. Knebel Miklós 1903-tól 11-ig a Premontrei Gimnázium diákja volt, 1917-ben szentelték pappá. Állhatatos szervezőmunkájának köszönhetően sorra indultak a gyermekvonatok nyugatra - több ezer meggyötört magyar gyermek pihenhetett befogadó családoknál.

Belgiumba, Hollandiába - e két fő célország volt a legismertebb - illetve Svájcba, Angliába, Svédországba, hogy ott a háború után testileg-lelkileg regenerálódjanak, felépüljenek.

Az iskola méltó módon emlékezik öregdiákjára: Knebel Miklós tiszteletére emléktáblát avattak. Fazakas Zoltán Márton premontrei prépost mondott áldást, emlékeztetve arra, milyen fontos a tevékeny szeretet és a jó ügyek szolgálata.

Gyermekmentő munkássága legyen áldott és jó példa mindannyiunk számára.

Az emléktábla a gimnázium folyosóján, a kápolnával szemben kapott helyet.

Azért Medve-tó a neve, mivel felülről egy kiterített medvére hasonlít.

A Nyitra Utcai Általános Iskolában rendhagyó módon ünnepelték a nemzeti összetartozás napját. A hetedik osztályosok Erdély magyarlakta részén jártak, és az utazásról élménybeszámolót tartottak társaiknak.

Bárány Anna - tanuló, Nyitra Utcai Általános Iskola 7. osztály
- Erdélyben jártunk - a Határtalan pályázatnak keretén belül - szerintem fantasztikus volt és ez egy óriási lehetőség, mert nem mindenki tud eljutni családjával, ismerőseivel oda. Szerintem fantasztikus volt, nagyon sok mindent láthattunk, sajnos a Parajdi-sóbánya kimaradt, de jó érzés volt látni, hogy azért még megmaradt a magyarság.

A prezentációban elhangzott, hogy a határon túli magyarok rendkívül segítőkészek és kedvesek voltak. Nagy hatást gyakoroltak mindenkire a vidék látványosságai is.

Szentgyörgyi Adrienn - osztályfőnök, magyar tanár, Nyitra Utcai Általános Iskola 7. osztály
- A hetedik osztályosok csoportmunkában készítettek prezentációkat - kijelöltek maguk közül egy-egy tanulót, aki szívesen elő is adja és az egész iskola közössége előtt mutatják be ezeket a prezentációkat. Külön a felső tagozatosoknak, most énekelni fogunk és később az egész alsó tagozatnak és a pedagógusaink is megnézik.

Az élménybeszámolót követően tanárok és diákok együtt kivonultak a sportpályára, hogy közösen énekeljék el az összetartozás napjának himnuszát.

Kín altatná terhes idegét, félre fájdalom, Békesség az égbe kirepül, hull az oltalom.

Szarka Tamás, a Ghymes frontembere 2019-ben írta meg a Kézfogás című dalt, amit immár hetedik alkalommal több száz iskolában előadnak határon innen és túl.