
Az ír és a magyar Himnusszal nyitották meg a Bloomsdayt a James Joyce-szobor előtt pénteken.
A szombathelyi Bloomsday 1994-ben alulról szerveződő akciónak indult, mára azonban intézményesült programsorozattá alakult, és évről évre több ezer látogatót vonz. A kortárs művészeti fesztivál keretében minden nyáron felelevenítik, hogy James Joyce Ulysses című regényének főhőse, Leopold Bloom szombathelyi származású, és ennek köszönhetően a város felkerült a világirodalom térképére.
Nemény András - polgármester
“Az Ulysses leginkább inspiráló. Inspiráló, mert létrehoz barátságokat, létrehoz kapcsolatokat, összeköt városokat - mint Szombathelyt és Dublint, Magyarországot és Írországot -, összeköt embereket, igazából minden évben újra és újra inspirálja a kortárs művészetet, és úgy ad egyszerre közösségi élményt, hogy azt a legfontosabb, legnagyobb emberi igényt, a szabadságot is megadja ezzel egyidejűleg.”
Ragnar Almqvist, Írország budapesti nagykövete magyarul köszöntötte az érdeklődőket.
Ragnar Almqvist - ír nagykövet
“Ulysses a kedvenc könyvem, a szombat a kedvenc napom a héten, így természetesen Szombathely lett a kedvenc magyar városom.”
A fesztivál díszvendége, Nádasdy Ádám költő beszédében arra biztatta a közönséget, hogy olvassák el az Ulyssest. A hagyományos pecsételést követően bemutatták a két újonnan elkészült murális művet: az ír festőművész, Roisín McGuigan a regény 10. fejezetének vizuális adaptációját jelenítette meg az egyik Thököly utcai ház falán, Fusz Mátyás pedig egy beltéri alkotással emlékezett meg a világirodalmi műremek egy másik fejezetéről a Szombathelyi Képtárban. Az Ulysses Udvart Horváth Soma nyitotta meg, majd közös alkotásra invitálta a jelenlévőket.
Horváth Soma - alpolgármester
“Legyenek részei! Alkossanak is akár, írjanak fel, hagyják itt a nyomatukat!”
A zeneiskola előtti téren felvonták Bloomlandia zászlaját az erre az alkalomra komponált himnusz dallamai kíséretében, aztán ír sörcsapolás következett.
A hivatalos megnyitót követően színes kulturális programkavalkád vette kezdetét. Kustos Júlia költő, író és kritikus Tehetetlen bálványok című verseskötetének bemutatóján az egyedüllét és a különféle női szerepek kerültek terítékre. A Képtárban bemutatták a Leopold Bloom Művészeti Alapítvány gyűjteményének legfrissebb alkotásait. Az alapítvány elsősorban fiatal, feltörekvő magyar művészeket támogat.
Kollár Dalma Eszter - kurátor
“Olyan művészeket tudunk az alapítványnak a gyűjteményével támogatni, akiknek lehet, hogy ez az első eladott műtárgyuk, és lehet, hogy ez a vásárlás adja meg nekik azt a lendületet, amivel folytatni tudják a karrierjüket, amihez ezúton is nagyon sok sikert kívánok mindannyiuknak”
Az Élni, véteni, bukni, győzni című tárlaton bemutatott műtárgyak az élet különböző területeit járják körül: a művészéletet, emberi és nem emberi kapcsolatainkat, a gyarlóságot, a halált. A kiállítás nyár végéig látogatható. A képzőművészeti és irodalmi programok mellett folyamatosan szólt a zene a Leopold Bloom sétánnyá avanzsált Rákóczi utcában. A nagyszínpadon remek hangulatú koncertet adott mások mellett a szombathelyi Sons Left Behind.
Az idei Bloomsday hétfőn délután ért véget.