
A zsidó vallási szokásokról, hagyományokról, valamint az előítéletekről tartott előadást Spiegler Tibor helytörténeti gyűjtő a kereskedelmi iskola tanulóinak a hitközség imatermében.
Spiegler Tibor - helytörténeti gyűjtő
“Furcsa szokásaink előítéletre adhatnak okot - és adnak is -, ezért az előítéletekről is fogunk ma kicsit beszélgetni. Ez megkerülhetetlen, hogy hogyan alakultak ki az előítéletek. Annyit elöljáróban leszögezhetek, hogy az előítéletek mindig a tudatlanságból fakadnak.”
A tanulók jövő héten Auschwitzba utaznak, az egykori haláltáborból kialakított emlékhelyre. Tanáraik fontosnak tartották, hogy a megrázó szembesülés előtt megismerkedjenek a zsidó vallással.
Szabó Zsófi - tanuló
“Tanárainknak és igazgatónőnknek hála, van alkalmunk elmenni Lengyelországba megnézni Auschwitz-ot és, hogy hogyan is történtek a zsidókkal kapcsolatban a dolgok, és egyik tanárnőnk találta ezt ki, hogy jöjjünk el ide, és mégsem így nulla tudással és gondolatokkal induljunk el oda”
A 11. és a 12. évfolyam tanulói vesznek részt a programokon: 5 osztályból 45 diák jelentkezett az auschwitzi utazásra.
Sárayné Süle Gabriella - igazgató, VVSzC Kereskedelmi és Vendéglátó Technikum
“A diákok részéről jött a kezdeményezés, hogy mi lenne, hogyha egy dél-lengyelországi, történelmi jellegű utat szerveznénk nekik, és, mivel ez jövő héten lesz, azt gondoltuk, hogy egy előkészítő látogatás mindenképpen fontos a diákok számára, hiszen egy ilyen komoly történelmi témát fel kell dolgozni, fel kell készülni rá a gyerekeknek, és hát hol máshol lehetne ezt legjobban, mint itt, a zsinagógában, illetve a Szemtől szemben kiállításon.”
A Szemtől szemben tárlat segítségével a tanulók megismerkedtek a szombathelyi zsidóság történetével. A nagy múltú Geist családról is hallhattak érdekességeket.
Mayer László - levéltáros
“Az adófizetésük kapcsán részt vettek a város gazdasági-politikai irányításában, tehát bekerültek a városi vagy a megyei közgyűlésbe. Hogy ez a család mennyire gazdag volt, mi sem jellemzi jobban, hogy van olyan év, amikor a városi közgyűlésben öt Geist családtag ült, tehát a mai parlamenti fogalmaink szerint a Geist frakciót megalakíthatták volna a városi közgyűlésben.”
Szó esett a zsidó női identitásról, a házasságkötéshez kapcsolódó szokásokról, a helyi zsidóság múltjáról, jelenéről, a város fejlődésében betöltött szerepéről is.