
Az egyre terjedő online zaklatás fizikai és érzelmi hatásai változatosak: az alvászavaroktól a függőségek kialakulásán át az öngyilkosságig széles a paletta.
"Régen legalább haza lehetett menekülni, ma a zaklatás a zsebedben van. Mobiltelefon miatt."
Erről beszélt előadásában Horváth Julianna, a Nemzeti Kibervédelmi Intézet munkatársa általános- és középiskolásoknak. Ez a korosztály intenzíven jelen van az online térben, és leggyakrabban ők a ciberbullying célpontjai. Felhívta a figyelmet a megelőzésre: érdemes átgondolni, mit posztolunk, jobb, ha a bejegyzéseinket csak az ismerősök láthatják, idegenek nem, ne adjunk meg személyes adatokat, a zaklatót pedig tiltsuk le. Elhangzott: az internet nem felejt, a fotó, videó, ami egyszer felkerült, bármikor visszakereshető, lementhető, manipulálható. A kibermajális célja az volt, hogy ráirányítsa a fiatalok figyelmét az online térben elkövetett visszaélésekre.
Némethné Zsigó Zita - , bűnmegelőzési alosztályvezető, Vas Vármegyei RFK
"Pódiumbeszélgetésre is sor kerül, ahol a diákok feltehetik kérdéseiket, ami érdekli őket, és kapcsolódik az internethez, a mesterséges intelligenciáról, a fesztiválok online jegyrendelésről, az online ismerkedésről, és szó esik a csalókról, akik azon dolgoznak, hogy megrövidítsék a folyószámláinkat."
A rendezvény keretében kihirdették a SZERtelenül című plakátpályázat eredményeit. Az első díjat Kiss Doroti, a Váci-iskola 7. osztályos tanulója érdemelte ki. A Kábítószerügyi Egyeztető Fórum és a rendőrség felhívása drogprevenciós célokat szolgált.
Némethné Zsigó Zita - , bűnmegelőzési alosztályvezető, Vas Vármegyei RFK
"Gondolkodjanak együtt velünk a drogok használatának veszélyeiről, és ezzel kapcsolatos gondolataikat rajzban, plakátokon valósították meg. 51 pályamű érkezett hozzánk."
Az előtérben az együttműködő partnerek tájékoztató standjainál ismeretterjesztő anyagok és apró ajándékok várták az érdeklődő diákokat.