
Vastag guano réteg borítja az ablakpárkányokat a Domus homlokzatán, ürülék halmozódik a térfigyelő kamera tartószerkezetén, a lámpatest alatt pedig még a tojáshéj maradványok is jól láthatók. Évtizedes probléma a galambok jelenléte az üzletközpontnál, az utóbbi időben azonban nagyon elszaporodtak, és egyre több a lakossági panasz. A téma a februári közgyűlésen is előkerült.
Czeglédy Csaba - önkormányzati képviselő
Örülnék, ha a Domus Üzletközpont, ami döntően magántulajdonban van, komolyabban venné a takarítást. Nyilván megtesznek mindent, de látszik, hogy nem elég. Azt kértem polgármester és jegyző úrtól, hogy lépjünk a tettek mezejére, és közegészségügyi szempontból vizsgáljuk meg a helyzetet, és hogy milyen megoldás van rá. Az, hogy száraz időben bekerül a levegőbe, emberek belélegzik, a cipőjükön beviszik a lakásba, ez nagyon nem jó, és valamit tenni kell. Körbejárjuk, milyen megoldások vannak a drasztikusabbtól a finomabb megoldásig, most mindent megvizsgálunk.
Az ürülék beszennyezi a falakat, a lépcsőt, a járdát és padokat is. Általában madártüskékkel védekeznek a galambok ellen, több helyen lehálózták az erkélyeket, és van, ahol műanyag madárral igyekeznek őket távol tartani. A parlagi galamb jól alkalmazkodott a városi környezethez, a hulladéktárolókban elegendő élelmet találnak, és bizonságos fészkelőhely is bőven kínálkozik: akár a Derkovits felirat betűi között és a párkányokon is. Egy pár évente akár 6-8 fészekaljat is felnevelhet.
Gyurácz József - elnök, Magyar Madártani Egyesület Vas Vármegyei Csoportja
Ha itt a Domus környékén körülnézünk, láthatjuk hol fészkelnek: az épületek üregeiben, párkányain, ahol biztonságos helyet találnak. Ha ezeket a fészkelőhelyeket megszüntetjük, akkor a parlagi galamb nem tud hol fészkelni.
Ezt leginkább az épület átalakításával, fényáteresztő plexi lapok ferakásával lehetne megoldani. Felmerült a sterilizálás ötlete is, de tavaly nem volt forgalomban ilyen célú, engedélyezett szer Magyarországon, ráadásul drága is lenne. A kilövésük csak sörétes puskával történhetne, ami ilyen sűrűn lakott övezetben nehezen kivitelezhető. A közgyűlésen felvetődött a ragadozómadarak alkalmazásának lehetősége, ám az ornitológus szerint ez is csak átmeneti eredményt hozna.
Gyurácz József - elnök, Magyar Madártani Egyesület Vas Vármegyei Csoportja
Meg lehet próbálkozni ragadozómadár-jelenléttel, betanított solymászmadarakkal például, de az a tapasztalat, hogy ezek hatása időleges. A madarak könnyen megtanulják a számukra kisebb veszélyt jelentő helyzeteket, és ezek ellen hatékonyan is tudnak védekezni.
Zártabb hulladéktárolókat kellene telepíteni, hogy a madarak ne juthassanak hozzá az ételmaradékhoz. Néhányan etetik is a környék galambjait, pedig ezt nem volna szabad.
Gyurácz József - elnök, Magyar Madártani Egyesület Vas Vármegyei Csoportja
Nem csak a galambok, más madarak, pl. vízimadarak etetését sem ajánljuk. Városi környezetben pedig a parlagi galamb etetését be kellene tiltani, mert ez olyan tényező, ami a galambpopulációt erősíti és a szaporodási feltételeiket javítja.
Az egyeztetéseken szakértőkkel közösen igyekszik a város megoldást találni a problémára.