
Az olaszországi Lecco és Szombathely 30 éve állnak hivatalos testvérvárosi kapcsolatban. Az önkormányzat felhívására a Bolyai- és a Nagy Lajos Gimnázium tanulói részt vettek egy európai uniós testvérvárosi projektben, amelyben két leccói középiskola diákjaival vegyes csapatokat alkotva - egy vetélkedő részeként - kreatív videókat készítettek a fenntarthatóság témakörében. A felvételeket közösségi médiafelületeken tették közzé. A győztes csapat szombathelyi tagjait Nemény András köszöntötte.
Nemény András - polgármester
“Olyan célja is van ennek a projektnek - amit, úgy látom, nektek sikerült leginkább elérni -, amelyik a jövőről szól. És nekünk arról sosem elég csak beszélni, hanem mindig tenni is kell, úgyhogy én köszönöm, hogy részt vettetek benne, másrészt, hogy ilyen ügyesek voltatok, hogy ezt a szép eredményt elértétek, és ezt köszönöm a tanároknak is!”
A projekt májusi záró rendezvényén, Leccóban kihirdették a verseny győzteseit, és a Fenntarthatósági Fesztiválon bemutatták a legjobbnak ítélt pályaművet. Hat olasz diáklány, valamint 3 bolyais és 3 Nagy Lajos-os tanuló alkotta azt a csapatot, amely az élen végzett.
Németh Kolos - ELTE Bolyai János Gyakorló Ált. Isk. és Gimn.
“Mindenki jól tudott angolul, és értették, hogy mi a feladatuk, és mindenki kivette a részét belőle és aktívan hozzájárult a munkához. Mindenki készített bemutatkozó videót, valamint ötleteltünk és posztoltunk a fenntarthatóság, ezen belül is a zöld közlekedéssel kapcsolatban.”
Palacsics Marcell - Nagy Lajos Gimnázium
“A legérdekesebb eleme az mindenképp a közös munka volt, együtt az olaszokkal. Ugye, a nyelvi akadály az leküzdésre került szerencsére, viszont ez megfűszerezte a munkát és sokkal inkább nagyobb sikert jelentett, amikor végül gyümölcse lett ennek.”
A diákcsapatokhoz hasonlóan a zsűri is vegyes összetételű volt. Bokányi Adrienn, városfejlesztésért felelős tanácsnok is a testület tagja volt.
Bokányi Adrienn - tanácsnok
“Azt kell, hogy mondjam, hogy mind az öt csapat nagyon jól dolgozott, de a legkiemelkedőbb munkát azt egyébként a sustainable mobility, tehát a fenntartható mobilitással foglalkozó csapat érte el. Tényleg nagyon átgondolt, holisztikus koncepciójuk volt a logótervezéstől kezdve a bemutatkozó videókon át egészen a projektmunkákig.”
A polgármesteri irodában a kísérő tanárok virágcsokrot, a diákok ajándékcsomagot és oklevelet kaptak, majd bemutatták nekik a hivatal épületét. Bár az uniós projekt a májusi, leccói kirándulással lezárult, az iskolák között remek kapcsolat alakult ki. A felek arra számítanak, hogy az intézmények közötti párbeszéd a jövőben is folytatódni fog.