
Küldöttgyűlést tartott a Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara. Cseri József elnök foglalta össze gazdasági szempontból az elmúlt fél évet. Nincs könnyű helyzetben az iparkamara, hiszen a vállalkozók és a fogyasztók oldalán is komoly átrendeződés tapasztható.
Cseri József - elnök, Vas Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara
- A mi feladatunk az, hogy teljes mellszélességgel képviseljük a gazdasági szereplők érdekeit, a kollektív érdekérvényesítés keretein belül, de ez nem egy könnyű folyamat. Tehát látjuk, hogy a források sajnálatos módon az Európai Unióból nem érkeznek, ami egyidejűleg azt jelenti, hogy azok a programok és amelyek a vállalkozások támogatását szolgálják - ide véve például a Demján-program több elemét is - bizony ezek is akadoznak.
Elhangzott, hogy a munkabér tekintetében az országos átlaghoz képest jobb helyzetben van a régió, ugyanakkor a fogyasztás fokozatosan csökken. Meg kell találni a térség kitörési pontjait - komoly lehetőségek rejlenek például a logisztikában -, a fejlesztendő területeken pedig segítséget kell nyújtani. Elhangzott továbbá, hogy Vas vármegye is munkaerőhiánnyal küzd, és a jövő sem kecsegtet túl sok jóval, hiszen a diákok kevésbé tartják jó választásnak a szakmunkás mesterségeket. Megoldás lehet, hogy az iparkamara az iskolákkal és a vállalkozásokkal fórumot tart a tanulók számára. A beszámolót egyhangúlag fogadták el a megjelent tagok. Az iparkamara korábbi vezetőjét, Kovács Vincét tiszteletbeli elnöknek választották. A küldöttgyűlést követően elismerő okleveleket adtak át Az év duális képzőhelye országos szakképzési díjra esélyes két vasi pályázónak. A középvállalatok kategóriájában a szentgotthárdi AMES Hungaria Kft. közösségi programok szervezésével, adományokkal és diákok mentorálásával támogatta a helyi edukációt.
Bogdán-Boda Edina - személyügyi vezető, AMES Hungaria Kft.
- A kis-, és középvállalkozói szegmensben indultunk és nagy megtiszteltetés ez számunkra, hiszen rengeteg energiát fektetünk mind materiálisan, mind emberi erőforrás terén az oktatásba. Ez tulajdonképpen számunkra egy társadalmi felelősségvállalás is és úgy látszik, hogy beérett a gyümölcs, mert az elmúlt 9 évben rengeteg energiát fektettünk ebbe.
A nagyvállalatok közül a BPW Hungaria Kft. ismerték el.
Mándli Péter - ügyvezető igazgató, BPW Hungaria Kft.
- Nagyon örülök annak, hogy ezt az elismerést megkaptuk, mert ez hű tükörképe annak, hogy milyen energiát és munkát fektettek bele a kollégák a szakképzésbe. Már maga a tanulók kiválasztása, az iskolák látogatása, együttműködés után a szakképző intézményekkel, illetve a saját házunk táján is, hiszen 2008 óta van saját tanműhelye a cégnek, ahol úgy forgácsoló, mint hegesztő munkatársakat képzünk a saját igényeinkre illetve foglalkozunk továbbra is a mechatronikai feladatokkal. Hívják azt most éppen ipari technikusnak, de gyakorlatilag név változik, a szakma és tudás marad.
A duális képzőhelyek megbecsülése országosan és regionális szinten is kiemelten fontos az iparkamara számára. Cél, hogy fejlődjön és magas színvonalú legyen a hazai szakképzés.