
Megnyitotta kapuit hétfőn a Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetem, amely minden évben egy adott tematika mentén készteti közös gondolkodásra az érdeklődőket. Ezúttal a városok és az iskolák egymásra gyakorolt hatását helyezte reflektorfénybe a szervezők.
Bakó Béla - történész, igazgató, Vasi TIT- Az 58. Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetemnek az idei témája, tematikája az iskolavárosok kérdéskörét járja körül, de ahogy korábban Körmendy Imre, nyári egyetem tanácsának korábbi elnöke fogalmazta az urbanisztika nemcsak építészetről szól, így megpróbáltuk az előadásokat és a tematikát úgy hangszerelni, hogy az iskola és a város egymásra hatását a lehető legszélesebb spektrumban körül tudjuk járni. Ennek érdekében az idei évben különböző szakterületek, különböző nézőpontok ütköztetése valósul meg itt a nyári egyetemen keretein belül.
A megnyitón Bokányi Adrienn tanácsnok köszöntötte a megjelenteket. Kihangsúlyozta a téma fontosságát, hiszen a tudásközpontúság fontos eleme egy város fejlődésének.
Bokányi Adrienn - tanácsnok- Most az oktatás és a tanulóvárosok is nagyon fontos szerepet kapnak, itt fontosnak tartanám kiemelni azt, hogy egyébként Szombathely is most már több mint két éve tagja az UNESCO-tanuló városok nemzetközi hálózatának. Tehát igyekszünk erre a területre is kiemelt figyelmet fordítani. S nagyon fontosak a Savaria Urbanisztikai Nyári Egyetemek itt Szombathelyen, hiszen 58. alkalommal kerül megrendezésre ez a rendezvénysorozat és hogyha valamit 57 alkalommal már sikeresen lebonyolítottak, akkor az úgy gondolom, hogy egy város életében mindenképpen egy nagyon fontos támogatandó és nívós rendezvény.
Épített tudás - A városi tér és az oktatás szinergiái címmel az első napon fenntarthatóság, ökoszisztéma-építés és tudásközpontú jövőteremtés volt a téma.
Pálmai Gergely - szakképzésért felelős helyettes államtitkár, Kulturális és Innovációs Minisztérium- A szakképzést ma már a felsőoktatás előszobájaként szoktuk emlegetni, s azért mondjuk mindezt, mert vannak olyan képzéseink, a technikusi képzés, amely nemcsak szakmát, hanem érettségit is biztosít. Emellett amiért igazán az előszobája a szakképzés a felsőoktatásnak - van egy úgynevezett okleveles technikus képzésünk. Ez azt jelenti, hogy összekapcsoltuk a felsőoktatást a szakképzéssel. S vannak olyan technikusi képzéseink, ahol a tananyagot már közösen fejleszti az adott együttműködésben részt vevő felsőoktatási intézmény és a szakképző intézmény, a technikum.
Kedden keresztény iskolákról, jövőformáló tanuló közösségekről, tér és tudás kapcsolatáról szólnak az előadások, a szerdai zárónapon pedig három iskolaváros - Szombathely, Kőszeg és Debrecen - lesz a téma.