
80 évvel ezelőtt, 1945. március 4-én az angolszász haderők gépei öt hullámban hajtottak végre szőnyegbombázást Szombathelyen. Az Assisi Szent Ferenc Kollégium épületénél, Kiss Sándor, Munkácsy-díjas szobrászművész Szent Ferenc könyörög a világbékéért című domborműve előtt kezdődött az ünnepi megemlékezés. Riczinger Péter evangélikus lelkész és Tokár Imre János ferences szerzetes együtt imádkozott a jelenlévőkkel az áldozatokért, majd a városi, a vármegyei önkormányzat, a kormányhivatal vezetői, valamint pártok, társadalmi szervezetek képviselői koszorút, mécsest helyeztek el. A múltidézés a Berzsenyi téren folytatódott. Prikazovics Ferenc előadóművész Horváth József mérlegkészítő iparos naplójából olvasott fel.
Prikazovics Ferenc - előadóművész
“Borzasztó bűnt követett el, aki a népekre ilyen szenvedést hozott. Az apa más országban. Fiú nem tud az apáról, feleség nem tud egyikről sem. Istenem! Mennyi kell ahhoz, hogy ez egy kicsit is rendeződjék?”
A bombázásban a város épületeinek háromnegyed részét érte sérülés, összefogással sikerült Szombathelyt újjáépíteni - mondta emlékező beszédében Gálffy Áron.
Gálffy Áron - önkormányzati képviselő
“Lehet, hogy Szombathely sok csapást megélt az évszázadok során, legyen az árvíz, tűzvész, járvány vagy bombatámadás; lehet, hogy a jövő is tartogat számunkra nehézségeket, de ha a város lakossága összefog, a pokol kapui sem vehetnek erőt rajta!”
A jelenlévők koszorút és mécsest helyeztek el az egykori színház és Városháza emléktáblájánál, majd a Székesegyházhoz vonultak. Itt a bombázás napján Marosfalvi Antal tűzszerész sikeresen hatástalanított egy fel nem robbant bombát - ennek köszönhetően nem omlott le a nagytemplom északi fala. A szombathelyi megyéspüspök, Székely János beszédében rámutatott: Az emberi történelem óriási szégyene és tragédiája a rengeteg háború, erőszak és pusztítás.
Székely János - megyéspüspök
“Imádkozunk a mai napon a városunkért, az áldozatokért, az ő leszármazottaikért, de talán mindenek előtt a békéért… Ukrajnában, Afrika számos országában, Latin-Amerikában, s az egész Földön.”
Az emlékezők a nagytemplom falán elhelyezett emléktábla előtt is lerótták kegyeletüket.