
Világszerte május 12-én ünneplik az Ápolók Nemzetközi Napját. 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale, a modern ápolóképzés alapítója. A Markusovszky-kórház Romhányi-termében tartott ünnepségen a lámpás hölgyként ismert brit ápolónő és a szakmában dolgozók tiszteletére meggyújtották a kórház lámpását, majd az intézmény igazgatója köszöntötte a beteggondozókat.
Lippai Norbert - főigazgató, Markusovszky Egyetemi Oktatókórház
“Önöknek kijár mindenféle megbecsülés és mindenféle értékelés, hogy ezt a munkát igenis nagyra kell tartani, és ez a munka a motorja az egész egészségügynek”
A rendezvényen átadták az intézmény által 2018-ban alapított Kossuth Zsuzsanna Emlékdíjat. Kiemelkedő szakmai munkájáért az Ortopédiai Sebészeti Osztályról Benkő Józsefné, a Gasztroenterológiai és Belgyógyászati Osztályról Domonkos Rita, a Neurológiai Osztályról Fridrichné Czigány Judit, a Sürgősségi Betegellátó Osztályról Gerencsér Gáborné kapott kitüntetést. Mindannyian évtizedek óta folyamatos műszakban tevékenykednek a betegágy mellett. A díjak átadását követően egy februárban kiírt pályázat eredményeit ismertették.
Altmajer Beáta - ápolási igazgató, Markusovszky Egyetemi Oktatókórház
“Egy pályázatot hirdettünk a kórház szakdolgozói számára Jövő generációi címmel. A pályázat abból a szempontból volt nagyon fontos, hogy hogy képzelik el az egészségügyi szakdolgozók a jövőjüket, mi lesz az egészségügyi ellátórendszerben, átveszik-e a robotok a helyünket, mennyire szükséges a szakdolgozó jelenléte.”
A 19 beadott pályaműből 17 a kórház osztályairól, kettő a Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikumból érkezett. A pályázók vers, novella, képregény, kisfilm és más, kreatív alkotásokkal fejezték ki, hogyan képzelik el a jövőt. Az első díjat a Szemészeti Osztály videója kapta. A kisfilm egy robotizált egészségügyet mutat be, és az emberi empátia fontosságára hívja fel a figyelmet. Az ünnepség végén a kórház udvarán környezetbarát léggömböket eresztettek az égnek, a lufikban a szakdolgozók jövő generációinak szánt üzeneteivel.