Hírek

Híres szombathelyi nők életét bemutató könyvsorozatot jelentet meg a Szülőföld Kiadó

2012. május 24., 18:04

A Gazdag Erzsiről szóló első részt tegnap mutatták be a Berzsenyi Dániel Könyvtárban. A kötet szerzője Merklin Tímes újságíró, a sorozat ötletgazdája pedig  Takátsné Tenki Mária tanácsnok. A kiadvány különlegessége, hogy egy eddig ismeretlen oldaláról mutatja be a költőnőt.

Híres szombathelyi nők életét bemutató könyvsorozatot jelentet meg a Szülőföld Kiadó

Gazdag Erzsi verseit gyakran szavalják az óvodások és kisiskolások. Ritmusos-rímes költeményei könnyen tanulhatók és derűt sugároznak, ezért is kedveltek. Első kötete, a Mesebolt 1957-ben jelent meg, ezt később további gyermekvers-gyűjtemények követték, melyek ma is keresettek gyerekkönyvtárban.

Zsigri Mária - könyvtáros, Berzsenyi Dániel Könyvtár
"Amikor végigviszem az óvodás csoportokat a könyvtárban, és megállunk Gazdag Erzsi tárlója előtt, és kérdezem, ismerik-e, rázzák a fejüket. De amikor elkezdem egy versét, már együtt szavaljuk, úgyhogy ismerik Gazdag Erzsit."

Róla szól az Híres szombathelyi nők című könyvsorozat első kötete, melyet tegnap mutattak be az érdeklődőknek. A Gazdag Erzsi óvodások a költőnő verseit adták elő.

A sorozat ötletgazdája és szerkesztője Takátsné Tenki Mária, a szombathelyi képviselőtestület egyetlen nőtagja.

"Az arcképcsarnok olyan ismert szombathelyi nők portréit jeleníti meg, akik munkájukkal, hivatásukkal, karitatív tevékenységükkel és többen vagyonukkal is sokat tettek azért, hogy szeretett városunk felemelkedjen."

A kötet szerzője Merklin Tímea, a Vas Népe újságírója, aki 1997-ben már megjelentetett egy könyvet Gazdag Erzsiről, Szép szavak kincstárnoka címmel. Ez a mostani írás azonban a költőnő egy másik, kevésbé ismert oldalát mutatja be.

Merklin Tímea - újságíró, szerző
"A nőiségét szerettem volna egy kicsit megmutatni, vagy arra helyezni a hangsúlyt, hogy isenis róla nagy tisztelettel beszéltek az emberek akkor is, ha egy kicsit férfiasan öltözött, ha időskorára kicsit durvább lett a modora, de megkívánta hogy vele nőként bánjanak."

A gazdagon illusztrált kötetben szerelmes levelekből is olvashatóak részletek. A kiadvány rendhagyó tisztelgés a 100 éve született költőnő emléke előtt. A sorozat következő része Ambrózy Teréz életét mutatja majd be, neki köszönhető a szalézi rend szombathelyi jelenléte. Várhatóan még az idén megjelenik a Batthyány Erzsébetről és a Márkus Emíliáról szóló kötet is.